• Zarządzenie Dyrektora Szkoły

          • Zarządzenie Nr 22/2020 Dyrektora Szkoły Podstawowej im. św. Ojca Stanisława Papczyńskiego w Podegrodziu z dnia 15 października 2020 r.w sprawie zmiany organizacji pracy szkoły i przejścia nauczania z trybu stacjonarnego na tryb zdalny.

            Na podstawie § 18 ust. 2a rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 roku w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach ( Dz.U. z 2020 r. poz. 1166 i 1386 ) zarządzam, co następuje:


            § 1.
            Z uwagi na zagrożenia dla zdrowia uczniów wynikające z aktualnej sytuacji epidemicznej, na podstawie opinii PPIS nr 58/20 z dnia 19 października 2020 r ./ uzgodnionej 15. 10. 2020 r. z Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Nowym Sączu oraz za zgodą Organu Prowadzącego z dnia 15 października 2020 – pismo: ROPO.4424.44.20
            Dyrektor Szkoły Podstawowej w Podegrodziu organizuje od dnia 16 października 2020r. do 26 października 2020 zajęcia w formie kształcenia zdalnego dla klas:
            IVa, IVb, Va, Vb, VIa, VIb, VIc, VIIa, VIIb ,VIIIa, VIIIb


            §2.
            Kształcenie zdalne odbywać się będzie  z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, o których mowa w § 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 20 marca 2020 r. w sprawie szczegółowych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. poz. 493) oraz zgodnie z Regulaminem nauczania zdalnego i hybrydowego Szkoły Podstawowej w Podegrodziu.

             
            § 3.
            1.    Zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze realizowane z wykorzystaniem metod i technik, o których mowa w § 2 zarządzenia są zaliczone do tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć nauczyciela, jeżeli:
            a)    zajęcia zostały udokumentowane na zasadach określonych w Zarządzeniu Dyrektora z dnia 24 marca 2020  w sprawie nauczania na odległość, w tym sposobu dokumentowania realizacji zadań jednostki systemu oświaty, wydanym na podstawie § 1 pkt 7 rozporządzenia wymienionego w § 2 zarządzenia,
            b)    nauczyciel kontaktuje się z uczniami za pomocą platformy Microsoft TEAMS i innych, wskazuje uczniom źródła i materiały niezbędne do realizacji zajęć w formie elektronicznej,
            c)    każdy uczeń lub rodzic posiada możliwość konsultacji z nauczycielem, 
            d)    nauczyciel przekazał każdemu uczniowi lub rodzicom informację o formie i terminach konsultacji,
            e)    nauczyciel dokonuje weryfikacji wiedzy i umiejętności uczniów przez bieżącą kontrolę postępów w nauce, w tym również dokonuje informowania uczniów i rodziców o postępach ucznia w nauce, a także uzyskiwanych przez niego ocenach,
            f)    w przypadku nauczyciela posiadającego kwalifikacje z zakresu pedagogiki specjalnej zatrudnionego dodatkowo w celu współorganizowania kształcenia integracyjnego oraz współorganizowania kształcenia uczniów niepełnosprawnych - nauczyciel współpracuje z nauczycielami prowadzącymi zajęcia z uczniem posiadającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego,
            g)    nauczyciel udziela wsparcia dzieciom objętym pomocą psychologiczno-pedagogiczną, w szczególności w drodze telefonicznej, za pomocą platformy Microsoft TEAMS i innych - w przypadku nauczycieli, którzy prowadzą tego typu zajęcia,
            h) pedagog szkolny wspiera uczniów online – rozpoznaje potrzeby, kontaktuje się i przygotowuje materiały do przesłania za pomocą środków elektronicznych, proponuje różne formy rozwiązywania problemów,
            h) nauczyciele wychowania fizycznego przygotowują zestawy ćwiczeń ruchowych
            i w dowolnej formie przekazują uczniom,
            h)    nauczyciel bibliotekarz przekazuje uczniom i rodzicom informacje o dostępie do bezpłatnych baz e-buków i audiobuków i  dostępnych aplikacjach, poleca odpowiednią do wieku ciekawą literaturę,
            i)  doradca zawodowy udziela uczniom indywidualnych porad online, przygotowuje testy i narzędzia diagnostyczne, dostarcza informacji o sieci szkół ponadpodstawowych oraz doradza w wyborze szkoły.
            2.    Informowanie o postępach w nauce może następować z wykorzystaniem elektronicznych środków komunikacji, w tym w szczególności Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej, dziennika elektronicznego, poczty elektronicznej, komunikatorów, telefonu.
            3.    Tygodniowy zakres treści nauczania do zrealizowania w poszczególnych oddziałach klas zatwierdza dyrektor we współpracy z nauczycielami, uwzględniając stopień obciążenia uczniów realizacją zleconych zadań.


            § 4.
            Wykonanie zarządzenia powierza się wszystkim pracownikom pedagogicznym w szkole.

            § 5.
            1. Zarządzenie podlega ogłoszeniu na stronie internetowej Szkoły.
            2. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 16 października 2020 r.

                                                                                                                         Dyrektor szkoły:
            Krystyna Dąbrowska
             

          • Śp. Zofia Piekarczyk

          • 16 października 2020 r. w wieku 73 lat zmarła zasłużona nauczycielka, dobry pedagog i nieoceniony wychowawca wielu pokoleń dzieci i młodzieży – śp. Zofia Piekarczyk.Pracę w zawodzie nauczycielskim podjęła 15 sierpnia 1966 r. w Długołęce - Świerkli, nabywała doświadczenie również w Szkołach Podstawowych w Świniarsku i w Rogach, by od 1 września 1973 r. rozpocząć pracę jako nauczyciel mianowany w Szkole Podstawowej w Podegrodziu.Śp. Zofia Piekarczyk była bardzo życzliwą osobą służącą pomocą uczniom i młodym nauczycielom.Doskonaliła swoje umiejętności między innymi na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.W zakresie nauczanych przedmiotów: matematyki, fizyki i geografii osiągała wysokie wyniki nauczania. Wyróżniała się również w dziedzinie wychowania. Pełniła funkcję zastępcy Komendanta Rejonu ds. Zuchowych. Wielu byłych uczniów wspomina przyjemne chwile spędzone na biwakach, przy ogniskach i śpiewie harcerskich piosenek. Osiągnięcia uczniów zarówno w konkursach wiedzowych jak i artystycznych doceniane były przez Dyrektora Szkoły – kilkakrotnie otrzymywała nagrody. W 1998 r. przeszła na zasłużoną emeryturę.18 października 2020 r. pożegnaliśmy naszą kochaną Panią Zofię.

          • Dyplomy „ZŁOTEGO NAUCZYCIELA” dla wychowawców z Podegrodzia

          • W trakcie roku szkolnego 2019/2020 nauczyciele Szkoły Podstawowej im. św. Ojca Stanisława Papczyńskiego w Podegrodziu wdrażali program „Golden Five” wypracowany w ramach europejskiego projektu Socrates/Comenius, a prowadzony przez Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie. Obecnie nadszedł czas podsumowania, a wraz z nim nadanie tytułu „Złotej Szkoły” naszej placówce oświatowej, zaś tytułu „Złotego Nauczyciela” pani Joannie Kowalskiej, pani Katarzynie Owsianka, pani Iwonie Sasak i pani Beacie Zagórowskiej.

             

            Program Golden Five (Złota Piątka) kierowany jest do nauczycieli i wychowawców szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Bezpośrednim adresatem programu są zwłaszcza uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych i uczniowie klas I szkół ponadpodstawowych. Jego celem jest poszerzanie kompetencji wychowawczych nauczycieli-wychowawców, jak również wspieranie rozwoju samych uczniów. Realizacja obejmuje trzy etapy. Po pierwsze spotkanie instruktora z radą pedagogiczną i zapoznanie nauczycieli z podstawami teoretycznymi programu oraz sposobem jego realizacji. Po drugie przeprowadzenie warsztatów dla konkretnej już grupy realizatorów programu Golden Five poprzez wdrożenie praktycznych umiejętności zarządzania klasą, rozwiązywania konfliktów, wspierania rozwoju ucznia, nawiązywania i utrzymywania dobrych relacji z uczniem. Wreszcie realizacja programu w klasie w ciągu roku szkolnego, kiedy to wychowawca stopniowo wdraża poszczególne obszary i zasady programu oraz uczestniczy w superwizjach regularnie prowadzonych przez instruktora.

            Program Golden Five w 2008 r. znalazł się na liście dwunastu wyróżnionych projektów uznanych za najlepsze przykłady dobrej praktyki na poziomie europejskim (Best Practice). Kraje uczestniczące w nim to: Belgia, Hiszpania, Norwegia, Polska i Włochy.

          • Konkurs recytatorski „Echa Poetica”

          • Jak co roku Pałac Młodzieży w Nowym Sączu zorganizował konkurs recytatorski „Echa Poetica”. Młodzi recytatorzy z terenu Małopolski spotkali się w środę 7 października o godzinie 10.00 w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu.

            – Konkurs jest od 36 lat organizowany przez Pałac Młodzieży w Nowym Sączu. Od kilkunastu lat mamy swoich koordynatorów w pięciu delegaturach w Małopolsce, którzy wybierają najlepszych recytatorów do eliminacji w naszej placówce. Dzieci prezentują dowolne wiersze i fragment prozy. Jurorzy główny nacisk kładą na piękno naszego ojczystego języka, dykcję, ale także interpretację utworów – powiedziała Milenia Małecka-Rogal, dyrektor Pałacu Młodzieży.

            Eliminacje konkursowe organizowano równocześnie w Krakowie, Oświęcimiu, Trzebini, Gorlicach, Tarnowie i Nowym Targu wyłonią najlepszych recytatorów spośród uczniów szkół podstawowych. Każdy z uczestników przedstawił interpretację dwóch utworów: poezji i prozy, o dowolnej tematyce. Łączny czas prezentacji nie mógł przekraczać 5 minut.

            Dwójka uczniów szkoły Podstawowej w Podegrodziu zajęła miejsca na samym szczycie podium. Aleksandra Ciapała uczennica klasy 3c zajęła miejsce 1, a Dawid Dyrek , również uczeń klasy 3c zajął miejsce 2. Młodzi adepci sztuki scenicznej w niezwykle poruszający sposób przedstawili interpretacje utworów Joanny Papuzińskiej, Wandy Chotomskiej, Rafała Witka i Hanny Niewiadomskiej. Uczniowie wykonali tytaniczna wręcz pracę i w niezwykle krótkim czasie nauczyli się wymagających tekstów na pamięć. Nie sposób pominąć wielkiego zaangażowania i pomocy Rodziców w opanowaniu i interpretacji tekstu. Uczniów do konkursu przygotowywała wychowawczyni klasy Pani Natalia Ruchała.

            Młodym laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.