Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im Św. Ojca Stanisława Papczyńskiego w Podegrodziu zostali zaproszeni do programu telewizyjnego „YOU CAN DANCE – NOWA GENERACJA”. Razem z panią Agnieszką Jodłowską oraz rodzicami, szczęśliwa siedemnastka wybrała się do Warszawy do hali Transcoloru. Zwiedzili studio telewizyjne, zobaczyli pracę reżyserów, techników, a przede wszystkim wzięli udział w nagraniu nowego odcinka. Uczniowie podegrodzkiej szkoły przeżyli niesamowite spotkanie z uczestnikami i jurorami„YOU CAN DANCE - NOWA GENERACJA”- Klaudią Antos, Augustinem Egurrola, Mishą Kostrzewskim. Mieli okazję obserwować układy choreograficzne kolejnego odcinka programu oraz osobiście poznać prowadzącą programu Idę Nowakowską i Roksanę Węgiel.
Udało się nawet zdobyć autografy jurorów oraz tancerzy.
Na zakończenie uczniowie zrobili pamiątkowe zdjęcia z tancerzami i jurorami.
Serdeczne podziękowania składamy władzom Gminy Podegrodzie oraz rodzicom: p Joannie Wielgus, p. Annie Wyrostek, p. Joannie Turek, p. Agnieszce Turek.
Odwiedziny „YOU CAN DANCE – NOWA GENERACJA”
- 6
Szkolne obchody Święta Odzyskania Niepodległości
Fotorelacja
11
„Małe Podegrodzie” w Makowie Podhalańskim
- 24
We wtorek 9 listopada, w Makowie Podhalańskim, odbyło się wyjątkowe spotkanie zorganizowane w ramach projektu „Śladami Lachów i Górali – spotkanie międzypokoleniowe” napisanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Małego Podegrodzia. Współorganizatorem spotkania była Urszula Kalemba Dyrektor Zakładu Opieki Długoterminowej w Makowie Podhalańskim,
Patronat Honorowy nad tym wydarzeniem objął Witold Kozłowski Marszałek Województwa Małopolskiego.
A co do szczegółów:
Spotkanie Lachów z Góralami odbyło się w Makowie Podhalańskim w Szpitalu Specjalistycznym im. Ludwika Rydygiera w Krakowie sp. z o.o. Zakład Opieki Długoterminowej w sali „ogród zimowy”.
W wydarzeniu uczestniczyli seniorzy, osoby przebywające w tym zakładzie oraz podopieczni Placówki Dziennej Opieki i Aktywizacji dla Osób Starszych z Podegrodzia.
Dla zebranych wystąpił Zespół Regionalny „Małe Podegrodzie” oraz Zespół Regionalny „Zbyrcok” prezentując folklor Lachów i Górali poprzez muzykę, taniec, śpiew i gwarę. Była to okazja do poznania się, integracji mieszkańców starszych i młodszych z dwóch różnych regionów.
Uczestnicy spotkania mieli okazję dokładnie i szczegółowo zapoznać się z kulturą Lachów i Górali dzięki materiałom promocyjnym dostępnym na specjalnie przygotowanych stoiskach.
Dźwięki muzyki ludowej prezentowanej przez kapele obu zespołów sprzyjały degustacji potraw kuchni regionalnej, z których największym powodzeniem cieszyła się „kukiełka podegrodzka”. Na zakończenie spotkania ale również na początek wzajemnej przyjaźni seniorzy z Makowa i Podegrodzia wręczyli sobie wzajemnie drobne pamiątki wykonane własnoręcznie, a członkowie zespołów upominki regionalne. Wykonano pamiątkowe zdjęcia.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Województwa Małopolskiego, Powiatu, władz lokalnych oraz zaproszeni goście:
Jan Piczura Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego, który odczytał okolicznościowy List od Witolda Kozłowskiego Marszałka Województwa Małopolskiego,
Lidia Jagiełka – Różańska Zastępca Dyrektora Departamentu Generalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego,
Józef Bałos Starosta Powiatu Suskiego,
Paweł Sala Burmistrz Makowa Podhalańskiego,
Stanisław Banach Wójt Gminy Podegrodzie,
Stanisław Mazur Zastępca Wójta Gminy Podegrodzie,
Artur Asztabski Prezes Zarządu Szpitala Rydygiera w Krakowie,
Zarząd Kopalni Soli „Wieliczka” S.A. z Prezesem Pawłem Nowakiem na czele,
Anna Kołodziejczyk Dyrektor Szkoły Podstawowej w Podegrodziu.„Małe Podegrodzie” zaprezentowało się barwnie i kolorowo tak jak na małych Lachów przystało.
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
MINI GRANT - „Bezpieczne zachowania w szkole, domu, na ulicy” X – XII 2021r.
MINI GRANT - „Bezpieczne zachowania w szkole, domu, na ulicy” X – XII 2021r.
Szkolny Klub Wolontariatu „Pozytywnie nakręceni” działający w naszej szkole realizuje MINI GRANT w ramach „Korpusu Solidarności – Programu Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Długoterminowego na lata 2018 – 2030” - nazwa inicjatywy „Bezpieczne zachowania w szkole, domu, na ulicy”
Celem ogólnym akcji jest promocja szeroko pojętego bezpieczeństwa dzieci i młodzieży na terenie Gminy Podegrodzie oraz promocja aktywności wolontarystycznej.
Adresatami inicjatywy są uczniowi wszystkich Szkół Podstawowych w Gminie Podegrodzie oraz podopieczni Gminnego i Niepublicznego Przedszkola w Podegrodziu.Działania w ramach MINI GRANTU:
1. Tematyczne spotkania uczniów z wychowawcami wg. zaproponowanych scenariuszy.
2. Konkurs plastyczny dla uczniów klas I – III nt. „Bezpieczne zachowania w szkole, domu, na ulicy”.
3. Konkurs na prezentację multimedialną dla uczniów klas IV – VIII nt. „Bezpieczne zachowania w szkole, domu, na ulicy”.
4. Wystawa prac plastycznych, wykonanych w ramach konkursu w Gminnym Ośrodku Kultury w Podegrodziu 29 - 30.11.2021r. godz.8.00 -15.00
5. Uroczyste podsumowanie „Akcji społecznej” w Gminnym Ośrodku Kultury w Podegrodziu - 30.11.2021r. godz.9.00 -10.30Koordynatorzy: Anita Karpierz i Iwona Sasak
Pliki dokumentacji konkursu:
Metryczka_konkurs_plastyczny.pdf
Regulamin_konkursu_na_prezentacje_1.pdf
Regulamin_konkursu_plastycznego1.pdf
Śladami Lachów i Górali
"You can dance"
Bardzo prosimy o oddawanie głosu na naszą szkołę pod linkiem : Link do głosowaniaUczennice Szkoły Podstawowej im. Św. Ojca Papczyńskiego w Podegrodziu wzięły udział w nagraniu filmiku do programu telewizyjnego "You can dance". Uczennice klas 5 (Emilia Bodziony, Emilia Widlak, Amelia Turek, Wiktoria Turek, Karolina Zygmunt, Amelia Dyrek, Milena Król, Wiktoria Wyrostek, Magdalena Pasiut) Maja i Aleksandra oraz Karol Wielgus z klasy IVc a także uczennica klasy 7 c - Paulina Horowska, pod kierunkiem p. Agnieszki Jodłowskiej od września uczyły się układu tanecznego. Konkurs został ogłoszony dla wszystkich szkół podstawowych w całej Polsce. Zadanie konkursowe polegało na zebraniu ekipy tanecznej, wymyśleniu dowolnego układu tanecznego oraz nagraniu krótkiego filmiku i przesłaniu go do You can dance. Dla szkół , które do 15 listopada zbiorą najwięcej lajków na profilu YCD przewidziane są nagrody. Serdeczne podziękowania kierujemy do pana Rafała Hasiora z GOK- u z Podegrodzia, który profesjonalnie nagrał i zmontował filmik.
Fotorelacja z wycieczki kl. 7
- 9
Baranów, Sandomirz, Krzyżtopór
Kl. 7 w Woli Kroguleckiej i w Głębokim Jarze - zajęcia terenowe
- 4
W październiku klasa 7 uczestniczyła w zajęciach terenowych z biologii i geografii. Zajęcia te odbyły się przy współpracy z Popradzkim Centrum Edukacyjnym z siedzibą w Woli Kroguleckiej. Uczniowie min.: wysłuchali prelekcji w ogrodzie Popradzkiego Centrum Edukacyjnego, podziwiali rozległe panoramy Pasm Radziejowej i Jaworzyny Krynickiej z platformy widokowej oraz odwiedzili Głęboki Jar, będący pomnikiem przyrody. Uzupełnili swoja wiedzę przyrodniczą, doświadczyli bezpośredniego kontaktu z przyrodą oraz nabrali przekonania o konieczności jej ochrony.
Podsumowanie XI Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia
- 7
Szkolne obchody Święta rozpoczęło uroczyste otwarcie - komunikat poprzez radiowęzeł. Zaczęło się od egzaminów w klasach III- VIII. Patrole egzaminacyjne przeszły po salach i przeprowadziły egzaminy. Tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia (z ang. MT EXPERT) i Certyfikat MTExperta uzyskało 143 uczniów oraz wszyscy pracownicy, którzy przystąpili do egzaminu. Najlepiej „utabliczkowioną” klasą została klasa 8 B – 93% zdawalności. GRATULACJE!!!
Zabawy związane z tabliczką mnożenia królowały na małej sali gimnastycznej w czasie trzech kolejnych lekcji. Zaproszeni do udziału w nich byli uczniowie klas III – VI. Uczniowie klas młodszych włączyli się w akcję i w czasie lekcji ze swoimi wychowawcami rozwiązywali łamigłówki dostosowane do ich poziomu. W czasie przerw patrole egzaminacyjne spacerowały po korytarzach i zachęcały do przystąpienia do egzaminu pracowników szkoły i inne osoby dorosłe wchodzące na teren szkoły. Jeden z patroli egzaminacyjny wyruszył z koordynatorem akcji p. Iwoną Sasak, na teren Podegrodzia, aby sprawdzić jak to jest ze znajomością tabliczki mnożenia wśród jego mieszkańców. Odwiedzili Bank Spółdzielczy w Podegrodziu, Firmę Produkcyjno-Handlowo-Usługową KRYSZTAŁ, Urząd Gminy w Podegrodziu, sklep „Lewiatan” oraz kwiaciarnię „HIACYNT”. Zostali miło przyjęci – pracownicy tych instytucji z uśmiechem na ustach przystępowali do „tabliczkowych” egzaminów. W sumie przeegzaminowanych zostało 43 pracowników. Zdawalność niemal stuprocentowa.
GRATULACJE i PODZIĘKOWANIE za ciepłe przyjęcie.Podziękowania w stronę wolontariuszy SKW „Pozytywnie nakręceni” za pomoc w czynnościach organizacyjnych oraz osiemnastu koordynatorom z klas czwartych i ósmych za pomoc w organizacji całej akcji.
Szkolny Koordynator akcji Iwona Sasak
Sukces „Szkolnego Klubu Wolontariatu” w Podegrodziu
„Bezpieczne zachowania w szkole, domu, na ulicy” to nazwa inicjatywy wolontariackiej Mini Grantu opracowanego przez koordynatorów Szkolnego Klubu Wolontariatu w Szkole Podstawowej w Podegrodziu: Anitę Karpierz i Iwonę Sasak. Inicjatywa ta na drodze ogólnopolskiego Konkursu organizowanego przez Stowarzyszenie Sursum Corda pn. MINI GRANTY - WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE znalazła się w gronie ośmiu, które otrzymały dotację w kwocie 1000 zł. Projekt obejmie swoim zasięgiem Szkoły Podstawowe w Gminie Podegrodzie. Wszystko to stało się możliwe dzięki Programowi Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Długoterminowego na lata 2018 – 2030.
Wycieczka do Wrocławia
W dniach 27 -29 września klasy 7a, 7c i 6a byli na wycieczce we Wrocławiu.
16
Międzynarodowy Dzień Muzyki
1 października2021r. w naszej szkole uczciliśmy Międzynarodowy Dzień Muzyki. Z tej okazji, pod kierunkiem p. Agnieszki Jodłowskiej zorganizowaliśmy pokaz taneczny dla całej społeczności szkolnej. Wystąpiły : uczennice klasy IV b,c oraz V a, b. W tańcu towarzyskim zaprezentowała się Maja i Karol Wielgus z klasy IVc. Układy do tańca nowoczesnego opracowane były do utworów Cleo „Bratnie dusze” oraz Sanah „Ten Stan”. Dziewczyny z klas V a, b wystąpiły również w „Czarno- białym” tańcu.
Kampania Profilaktyczna „Zakręć ruletką swojego życia i podejmij decyzję”
W dniach 05 -12.10.2021r. w naszej szkole będzie trwała Kampania Profilaktyczna „Zakręć ruletką swojego życia i podejmij decyzję”, zorganizowana przez Wójta Gminy Podegrodzie, Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie wraz z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Gminie Podegrodzie.
Cel kampanii: promowanie wśród młodzieży zdrowia i bezpieczeństwa oraz ochrony przed sięganiem po używki (szczególnie narkotyki, dopalacze). uświadomienie młodzieży zagrożeń związanych z sięganiem po używki.
Adresaci: uczniowie klas VI – VIII
Działania w ramach kampanii:
- Zajęcia z wychowawcą w klasach VI i VIII na temat dopalaczy (05 i 12.10.2021r.)
- Spektakl teatralny 05.10.2021.godz. 11.30, GOK Podegrodzie - klasy VII.
- Konkurs dla klas VII na prezentację multimedialną „Dopalacze widziane Twoimi oczami”.
- Spotkanie z policjantem dla klas VII na temat dopalaczy - 12.10.2021r.
- W ramach pedagogizacji rodziców uczniów klas VI –VIII, spotkanie z policjantem na temat używek -13.10.2021r. godz. 16.00
- Kącik profilaktyczny z ulotkami, krzyżówkami – prowadzony przez wolontariuszy 05 i 12.10.2021r.
Kampania jest jednym z działań zawartych w Szkolnym projekcie działań profilaktycznych „Zdrowo i bezpiecznie w świecie realnym i wirtualnym!”
AKCJA:
Nasza szkoła uczestniczy w akcji XI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia organizowanej
1 października 2021 r. pod hasłem:
Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!
Akcja ma na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Uczniowie, którzy w trakcie wakacji zdążyli zapomnieć tabliczkę mnożenia, mają okazję nadrobić te zaległości. Dorośli mogą popisać się przed dziećmi doskonałą znajomością trudnych przypadków mnożenia.
8Program:
27-30.09.2021. Przypominamy sobie tabliczkę mnożenia - w domu, w szkole.
01.10.2021. Egzaminy z tabliczki mnożenia:
Uczeń wybiera los z 5 trudnymi przypadkami mnożenia.
Na przykład: 8 ? ? = 56
Jeżeli poda wszystkie poprawne odpowiedzi, zdobywa tytuł
Eksperta Tabliczki Mnożenia (z ang. MT EXPERT).
W przypadku pomyłki, choćby raz egzamin jest niezdany. Egzamin można powtórzyć po 1 godzinie.
Zapraszamy do aktywnego uczestniczenia w akcji w gronie rodzinnym!
Więcej informacji: www.wmtday.org.Z życzeniami miłej i pożytecznej zabawy!
Szkolny Koordynator akcji Iwona Sasak
SZKOLENIE – Wolontariat i jego prawne aspekty
22 września 2021r. odbyło się szkolenie dla 27 nowych członków z klas VII do Szkolnego Klubu Wolontariatu. Spotkanie poprowadził wiceprezes Stowarzyszenia Sursum Corda a zarazem Koordynator Szkolnych Klubów Wolontariatu – Pani Halina Rams. Wstępujący do SKW uzyskali wiedzę teoretyczną dotyczącą szeroko pojętej działalności wolontarystycznej, wzbogaconą licznymi ćwiczeniami i materiałami multimedialnymi.
3
320 rocznica „urodzin dla nieba” św. O. Stanisława Papczyńskiego
- 8
320 rocznica „urodzin dla nieba” św. O. Stanisława Papczyńskiego - patrona szkoły podstawowej w Podegrodziu
17 września, w szkole podstawowej w Podegrodziu, odbyła się uroczysta akademia, na którą zostali zaproszeni przedstawiciele społeczności lokalnej. Przybywających gości witała pani dyrektor Anna Kołodziejczyk wraz z kapelą „Małego Podegrodzia”. Akademię brawurowo poprowadził Jakub Pajor absolwent naszej szkoły. P. dyr. Anna Kołodziejczyk przedstawiła się zebranym gościom i zaprosiła do obejrzenia przygotowanych przez uczniów i absolwentów prezentacji ku czci Patrona.
„Małe Podegrodzie” zaprezentowało tańce regionalne oraz pieśni ku czci św. O. Stanisława. Jonasz Migacz – Sopata, uczeń klasy V a, zachwycił i rozbawił publiczność gadką o perypetiach z kocicą i tatową jajecznicą.
Zebrani obejrzeli pamiątkowy filmik, wykonany ze zdjęć wszystkich 19 klas, które w związku z obchodzoną rocznicą odwiedziły w ostatnim czasie pomnik patrona. Muzykę do tego filmiku skomponował Daniel Żelasko – absolwent szkoły, obecnie student dyrygentury na Akademii Muzycznej w Krakowie.
Następnie uczniowie recytowali samodzielnie wybrane fragmenty pism św. O. Stanisława, tych, które najbardziej do nich przemówiły. Kmiecik Jakub wyrecytował jak nasz podegrodzki święty się przedstawiał. Horowska Paulina i Olchawa Nicola przypomniały wskazania o modlitwie za zmarłych, częstej spowiedzi świętej. Natomiast Garncarczyk Miłosz wyrecytował fragment z Testamentu św. O. Stanisława Papczyńskiego.
Wioletta Liber, absolwentka szkoły a obecnie studentka śpiewu operowego na Akademii Muzycznej w Łodzi oraz Anna Bodziony, prymistka Zespołu Regionalnego „Małe Podegrodzie” wykonały pieśni ku czci św. O. Stanisława Papczyńskiego pt. „Christe” i „Nie lękam się”.
Podczas tego występu odbyła się premiera teledysku do pieśni „Nie lękam się” z pięknymi zdjęciami wykonanymi przez nauczyciela plastyki pana Jacka Kulę.
Na zakończenie spotkania Małgorzata Liber przedstawiła plany działań edukacyjnych i kulturalnych szkoły mających na celu krzewienie kultu św. O. Stanisława Papczyńskiego wśród uczniów. Przybyli goście mieli możliwość oglądania kronik „Małego Podegrodzia”, na których zapisano 67 lat działalności zespołu. Wykonywano pamiątkowe zdjęcia, prowadzono towarzyskie rozmowy częstując się regionalnymi smakołykami ufundowanymi przez anonimowego sponsora.
„SZTAFETA POMOCY – dla Jakuba” W PODEGRODZIU!!!
W dniach 22 i 23 września 2021r. uczniowie naszej szkoły włączyli się w zbiórkę charytatywną, zorganizowaną przez Zespół Szkół Samochodowych w Nowym Sączu, w ramach cyklicznej akcji „Sport Przeciw Przemocy”. W akcję włączyli się wolontariusze, którzy na terenie szkoły przeprowadzili zbiórkę. Zebrane środki zostały przekazane organizatorowi akcji.
Dziękujemy Wszystkim, którzy dołączyli do „Sztafety”.
Warto pomagać!!!
Spotkanie z Pchłą Szachrajką – wyjazd klas IV do Teatru Groteska w Krakowie
- 14
23 września br. dzieci z klas IV wraz z wychowawcami uczestniczyły w kulturalno-integracyjnej wycieczce do Krakowa. Pierwszym i najważniejszym punktem wyjazdu była wizyta w Teatrze Groteska.Dzieci obejrzały spektakl pt. „Pchła Szachrajka” w reżyserii Anny Seniuk. Chcecie bajki? Oto bajka: Była sobie Pchła Szachrajka. Tak zaczęła się barwna opowieść o małej Pchle, znanej ze swych zwariowanych psot. Spektakl powstał na podstawie przezabawnej wierszowanej historyjki mistrza Jana Brzechwy o sprytnej pchełce, która wiecznie wszystkim robiła psikusy. Przedstawienie było pełne humoru, barwnych strojów, zaskakujących sytuacji. Dzieci się doskonale bawiły. Następnie uczniowie wzięli udział w warsztatach czekoladowych zorganizowanych w Fabryce Charliego w Krakowie. Pod okiem animatorów dzieci poznawały tajniki produkcji i odkrywały najciekawsze fakty dotyczące ulubionych słodkości. Uczniowie zapoznali się z uprawą, sposobem zbioru i obróbki ziaren kakaowca oraz uczestniczyli w zajęciach ręcznej produkcji wyrobów czekoladowych. Każdy – pod okiem instruktorów – skomponował własny zestaw czekoladek i pralin. Dodatkowo zabawę i pracę uatrakcyjnił strój prawdziwego chocolatiera.
Konkurs
„Myślę więc nie śmiecę” – szkolna akcja ekologiczna
Tegoroczna akcja sprzątania świata włączyła 90 uczniów naszej szkoły do inicjowania działań o poszanowanie najbliższego środowiska. Dołączyliśmy do ogólnopolskiej akcji ekologicznej Fundacji Nasza Ziemia. Dzieciom przyświecało hasło „Myślę więc nie śmiecę”. Najbardziej zaangażowani uczniowie sprzątali indywidualnie okolice swoich domów w weekend. Dziękujemy wszystkim za wspólną lekcję świadomości ekologicznej.
Archiwum Aktualności